0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Evde Hasta Bakılınca

Bakıma muhtaç olma durumu, hem bakılan kişinin, hem de bakımı üstlenen yakının hayatında bir dönüm noktasıdır. Bu durum, bakıcı yakınına çok yeni sorumluluklar yükler ve yeni beceriler edinmesini zorunlu kılar. Herkesin günlük yaşamı tam anlamıyla değişikliğe uğrar.Sizin bakıcı ya da bakılan kişi olarak, ilk önce geniş ve etraflıca bir danışmaya ve bilgiye ihtiyacınız olacaktır.Ne kadar çok bilgi edinir ve danışırsanız, o kadar; hem bakımı, hem de kendi hayatınızı düzenlemek kolaylaşacaktır. Eğer çalışıyorsanız bakımla ilgili gereken ilk düzenlemeleri yapmak için, işten on gün izin alma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Bakım görevini üstlendiğinizde yapılması gerekenler?

1. Bağlantı kurun!
Yerel hasta Bakım Danışmanlık Servisi’ne, Bakım destek merkezine, hastanedeyseniz, hastanenin sosyal danışmalık hizmetleri birimine başvurmalısınız. Belediyelerden ve yetkili Bakım Danışmanlık Servisleri/Bakım Destek Üstleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Mutlaka bu danışma hizmetinden yararlanın.

2. Bir bakım basamağı sınıflandırılması için bakım sigortasına başvurmanız gerekir. Başvuru formunu bakım sigortasından telefonla isteyebilirsiniz.

3. Sosyal Yardım Dairesine başvuru:
İhtiyaç durumunda hak kaybına uğramamak için, başvurunuzu tedbir olarak önceden telefonla da yapabilirsiniz. Ödemeler için, başvurunun yapıldığı tarih esas alınır.

4. Tıbbi Bilirkişi Servisi Raporuna hazırlık: Bakım günlüğü tutmalısınız. Bilirkişi ziyaretinde diğer hasta yakınları da hazır bulunabilir. Hasta bakım günlüğünü, bakım sigortasından veya Tüketici haklarını koruma merkezinden temin edebilirsiniz.

5. Hasta Bakım Kursları:
Bakım sigortalarının veya hasta bakım servislerinin sunduğu ücretsiz kurslarda, bakımın nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

6. İş hayatınızı ve hasta bakımı görevinizi birlikte yürütebilir misiniz? Yasal bakım izni alabilir misiniz? inceleyin. İşvereninizle esnek çalışma saatleri için görüşün. Mutlaka yetkililere danışın.

7. İşten ayrılmadan önce iş ve İşçi bulma kurumu İşsizlik süresinde, özel ödemeli hastalık sigortası şansınızı kontrol ettirin. İyice danışmadan ve başka imkanları araştırmadan kesinlikle işinizi bırakmayın.

9. İşinizi bırakmanız durumunda yasal sağlık sigortasındaki sigortalılık durumunuzu inceleyin. Eğer eşiniz üzerinden sigortalı kalmanız mümkün değilse ve işsizlik parası hakkınız da bulunmuyorsa, şahsi olarak para yatırarak sigortalı kalıp kalamayacağınızı araştırın.

Bütün bilgileri topladıktan ve iyi bir danışma aldıktan sonra, bakıma ihtiyacı olan kişi ve diğer yakınları toplanıp, evde bakımın (bakılacak kişinin dileklerini de dikkate alarak), hep birlikte nasıl yürütüleceğine karar verin. Yakınlar arasında kimin hangi görevi yapacağını kesinleştirin.

Evde Bakımı bütün aile üyelerinin katılımıyla düzenleyin. Bakıma muhtaç yakınınıza kendi evinde yada sizin evinizde bakabilmeniz mümkün. Burada çok önemli olan bir konu, zamanında bakıcı kişinin yükünü hafifletecek hizmetlerden yararlanmanızdır.

Kendi sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Örneğin hasta bakım servislerinin ve gönüllü hasta bakıcıların sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde bir kaç saat soluk alacak zaman bulabilirsiniz.

Ayrıca yakınınızı gündüzlü bir bakım evine de göndererek yükünüzü azaltabilirsiniz. Bunlardan başka, birçok yerde Demans hastaları için huzur evlerine alternatif, hastaların toplu yaşayabilecekleri ev tipi bakım evleri de vardır. Bu konuda yerel bakım danışmanlık servislerine ve Bakım destek üstlerine danışınız.

Evde hasta Bakımıyla ilgili desteklerden faydalanın!

Danışın ve bilgi edinin!

Yakınınızdaki bakım danışmanlık servislerine, Bakım Destek Üstlerine, Bakım Sigortalarına ve gezici bakım servislerine şu konular için başvurabilirsiniz:

■ Bakım parası- Evde hasta bakım ödemeleri- Birleşik hizmetler-
■ Bakım kursları
■ Bakıma yardımcı araçlar
■ Özel bakım desteğine ihtiyacı olan, bakıma muhtaç kişiler için refakatçi
■ Teknik bakım yardım araçları
■ Evin bakıma muhtaç kişiye uygun hale getirilmesi
■ Ev işlerinde destek hizmeti
■ Eve yemek servisi
■ Acil Çağrı cihazı
■ Gündüzlü bakım
■ Gece bakımı
■ Vekaleten bakım
■ Kısa süreli bakım
■ Yedek bakım
 

Evde Hasta Bakımı Evde Hasta Bakıcı Evde Hasta Bakım Evde Hasta Bakıcısı Evde Hasta Bakım Parası Evde Hasta Bakımı İstanbul Evde Hata Bakımı Antalya Evde Hasta Bakımı Ankara Evde Hasta Bakımı İzmir Evde Hasta Bakımı Nasıl Olur
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.