0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Mart Ayı Bahçe Bakımı

Mart ayı, bahçenizi ve balkonunuzu düzenlemeye başlamak ve konumuna göre en elverişli bitkileri seçmek için uygun bir aydır.

Evinizde camlı bölmelerde veya üstü kapalı sandıklarda bitki yetiştiriliyorsa, tehlikeli olabilecek oranda nem birikmesini önlemek ve bitkilerin solumalarını sağlamak için cam ve kapakları sık sık açılmalıdır.

Bu işlem gündüzleri yapılmalıdır. Cam ile kapakların açılmaları bir saatten çok sürmemelidir. Güller Ocak ya da Şubat ayında budanmamışsa budama bu ay da yapılmalıdır.

Çiçek vermeyi kesen ağaççıklar ve yeniden çiçek veren gül fidanları budanmalıdır. Ayın sonuna doğru lüksürlerin ilk budamaları yapılmalıdır. Yeniden düzenlenecek da alanlar da bellenmelidir.

Camlı bölmelerde yıllık otsu bitkiler ekilir; floks, mavi su keneviri, petunya, hint gülü, menekşe, zinya, aslanağzı vb.

Özel bir ekme bölümü yoksa bu işlem Nisan ayında yapılmalıdır. Çim alanlarda kış gübrelemesi önceki aylarda yapılmadıysa bu ay yapılmalıdır.

Kış aylarında bitkileri korumak için toprağa serilen saman, turba, bitki yaprağı ve benzerlerinden oluşan örtüler son kez yenilenmelidir.

Sonbaharda ya da kış boyunca tohum olarak ekilen bitkilerin yerlerine dikilmesine de Mart ayında başlanır.

Tırmanıcı bitkilerin sarıldıkları yerlerdeki bağlar, bağlantı yerleri elden geçirilir.

Ayın sonuna doğru sardunyaların ve öbür çok yıllık bitkilerin saksıları bol gübreli yeni çürük toprağı kullanılarak değiştirilir.

Bitkiler don olayından zarar görmüşlerse yenilenirler. Mor Salkım bitkisi budanır.

Mart ayında fazla nemini kaybetmeye başlayan toprağın tava gelmesi ile üzerinde her türlü derin işleme veya çapa işlemi yapılabilir.

Bitkilerin yıllık gübre ihtiyacının ilk yarısı bu dönemden itibaren Nisan sonuna kadar verilmelidir.

Kullanılacak organik gübrenin yanında metrekareye 30 gr. gelecek şekilde yapay kompoze gübrenin toprağa saçılıp hafif bir çapa ile toprakla karışmasını sağlamak ve sulamak, verilecek organik gübrenin besince takviye edilmesi açısından faydalı olacaktır.

Bahçe Bahçivan Bahçe Bakımı Mart Ayı Bahçe Bakımı Bitkilerin Bakımı Bahçe Düzenlemesi Çapa İşlemi Tırmanıcı Bitkiler Bitkileri Korumak Gül Mavi Su Keneviri Petunya Hint Gülü Menekşe Aslanağzı
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.