0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

İlk 2 Yılda Bebek

Yaşamının ilk iki yılında bebeğiniz size bağımlı bir yaşam sürer. Ancak bir yandan da hızlıca büyür ve gelişir. O kadar çabuk gelişir ki bazen onu takip etmekte zorlanırsınız Doğduğu an dün gibi aklınızdayken ilk sözcükler, ilk adımlar birbirini kovalar.

Bebeğin yürümesini, konuşmasını anne babalar büyük bir heyecanla bekler. Bazen bu konularda çok aceleci olabiliyorlar. Bu nedenle her ne kadar çocuğun gelişiminin değerlendirilmesi çocuk doktorunun görevi olsa da bebeğin hangi dönemlerde neleri yapabileceğinin anne baba tarafından da bilinmesinde yarar var.

Ancak her bebeğin kendisine ait bir ritmi olduğu ve bebekleri birbiriyle karşılaştırmanın çok yanlış bir davranış olduğunu unutmamak gerekiyor.

İlk Üç Ay;

Doğdukları andan itibaren bebekler yeni doğan dönemi olarak adlandırılan ilk ay boyunca emme, yakalama, sıçrama gibi refleksler yapar.

Bebek iki aylık olduğunda gülüşünüze gülücükle karşılık vermeye, üç aylık olduğunda ise yüz üstü yatırıldığında başını 45 derece dik tutmaya başlar.

3 - 6. Ay;

4 aylık olduklarında bebekler yuvarlanarak dönebilirler. Bu nedenle düşmemeleri için gerekli önlemleri almayı sakın unutmayın.

Çoğu bebek 5 aylık olduğunda bir nesneye doğru uzanabilir ve sırt üstü dönebilir, 6 aylıkken de genellikle yastıklarla desteklenerek oturabilir.

6 - 9. Ay;

Oturduğu yerde bebek, kendi ekseni etrafında dönebilir ve ellerini çırpabilir. Küçük bir nesneyi baş ve işaret parmaklarını kullanarak kavrayıp bırakabilir. Çoğu bebek bu dönemde emeklemeye başlar.

9 - 12. Ay;

Bu dönemde bebeğin parmak becerileri artar, ayrıca küçük nesneleri de rahatlıkla kavrayabilir. Bebek ayakları üzerinde durup sıralar ve hatta birkaç adım attığı da görülebilir.

12 - 15. Ay;

Bir şeyleri anlatabilmek için bebek, hala parmağıyla göstermeye devam eder. Bu dönemde 2 - 3 nesneyi birden tutabilir. Ayrıca kaseleri, kutuları, çantaları boşaltmaktan da büyük zevk alır.

15 - 18. Ay;

Bu dönemde çoğu bebek yürümeye başlar ve bebek arabasına binmektense onu itmeyi tercih eder. Dengesini tam olarak kuramadığı için sık sık düşebilir. Düştüğünde önemli bir kaza oluşmaması için evdeki eşyaların yerlerini değiştirmeniz gerekebilir!

18 - 21. Ay;


Çocuklar sandalyelere, masalara tırmanmaya, koşmaya başladıkları için oldukça tehlikeli bir dönem. Ev içinde özellikle köşeli eşyalara karşı önlem alınmalıdır. Ayrıca bu dönemde en önemli zevklerinden birinin duvarları ve mobilyaları kalemlerle renklendirmek olduğunu unutmayın.

21 - 24. Ay;


Çocuğunuz tek başına giyinme denemelerinde bulunur. Kazağını ters ya da ayakkabısını yanlış ayağına giymiş olması onu yıldırmaz. Hareketleri iyice bilinçli bir hal alıp amaca yönelik olmaya başlar.

Dr. Şükrü Cido
Türkiye Hastanesi

Bebek Bebek Ayakları Bebek Arabası Bebekler Yeni Doğan Emme Bebeğin Yürümesi
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.