0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

Bebeğimizin Bakıcısı

Bebeğimiz için aklımıza en çok takılan sorular;

Doğru bebek bakıcısı nasıl seçilir?

Doğru bebek bakıcısının özellikleri nelerdir?

Güvenilir biri olup olmadığını nasıl anlarız?

Bebeğimiz bakıcısını sevmezse?..


İznimiz bitmek üzere ya da yeniden çalışmaya karar verdik... Peki, çocuğunuzu kime bırakacağız?
Yakın akraba çözümü de bize göre değilse iş başa düşüyor. Bakıcımızı biz bulacağız. Bu mesele bizi endişelendirmemeli.

Ailelerin çoğu bir yabancıya en değerli varlıklarını emanet etmekte doğal olarak zorlanırlar.Ancak akıldan çıkarılmaması gereken önemli bir nokta var: Profesyonel yardım alabileceğimiz çok güvenilir kurumların sayısı gün geçtikçe artıyor ve günümüzde bakıcılık uzmanlık gerektiren bir meslek haline geldi.

Bebeğimizin Bakıcısının Yaşı;

Bebeğimizin hareketliliğine bağlı olarak enerjisi onunla doğru orantılı bir bakıcı seçmemiz daha sağlıklı olabilir. Deneyim kolay kazanılmıyor elbette...

Ancak hareketli bir çocuğu mutlu edecek, gerektiğinde onun oyun arkadaşı olabilecek bir bakıcı da bir o kadar önemlidir. Yeni doğan döneminde yaşlı bir bakıcı da güvenli olabilir.

Fakat unutmayalım ki, seçeceğimiz bakıcıyı değiştirmeyecekmiş gibi düşünmeliyiz. Çocuk fazla bakıcı değişiminden olumsuz etkilenir. 30-45 yaş aralığı bebek bakıcılığı için idealdir.

İyi bir bebek bakıcısının bilmesi gerekenler;

-Bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimini,

-İlk yardım ve acil müdahale,

-Çocuk sağlığı ve hastalıkları,

- Beslenme,

- Araç gereç kullanımı,

- Bebeğin hijyeni ve bakımını bilmelidir.

Bebeğimizin Bakıcısının kişisel özellikleri;

Bir bakıcının bazen ne bildiğinden çok bebeğe nasıl yaklaştığı önemlidir. Sürekli ağlayan, bağırıp çağıran, agresif bir bakıcı ne kadar tecrübeli olursa olsun yavrumuzun güvenliği ve psikolojisi açısından tehlikelidir.

Bebeğimizin bakıcısın da aramamız gereken kişisel özellikler;

- Çocukları sevmeli,

- Hoşgörülü ve sabırlı olmalı,

- Dürüst olmalı,

- Dikkatli ve özenli olmalı,

- Enerjik olmalı,

- İşini sevmeli,

- Sorumluluk sahibi olmalı,

- İletişimi kuvvetli ve ikna kabiliyeti olmalı,

- Karar verme yeteneğine sahip olmalı,

- Öğrenme ve öğretme yeteneği bulunmalı,

- El becerileri ve yaratıcılığı gelişmiş olmalı,

- Planlı ve organize olmalı,

- Güler yüzlü ve insancıl olmalı,

- İş yeri çalışma kurallarına uymalı,

- Zamanı iyi kullanmalı,

- Hijyene önem vermeli.

Bebek Bakıcımızla İlk Görüşme;

İlk görüşmemizde bazı konulara açıklık getirmek, bazı sorularla bakıcı adayımızı daha iyi tanımak elimizde. Yeter ki, ayrıntıları göz ardı etmeyelim.

Çocukları var mı?

Kendi çocukları olup olmadığını sormalıyız. Mümkünse çocuklarını onunla birlikte görebileceğimiz bir ev ziyareti de sağlıklı olacaktır.

Böylece kendi çocuklarına karşı nasıl bir “anne” olduğundan yola çıkarak bizim çocuğumuza nasıl bir “bakıcı” olabileceği konusunda bir fikir sahibi olabiliriz.

Bakıcımızın aynı zamanda bir anne olması elbette deneyim ve şefkat konusunda bize güven verecektir. Ancak unutmayalım ki, her anne çocuklarına karşı beklenen özeni göstermeyebilir!

Ne zamana kadar bizimle çalışmayı düşünüyor?

Bebeğimiz 3 yaşına gelene kadar bizimle çalışıp çalışmayacağını öğrenmeliyiz. Tabii 3 yaşından sonra kreş düşünüyorsak...

Çocukların bağlanma duygusu bu dönemde fazla gelişmiştir. Sık sık bakıcının değişmesi çocukta sevilmediği ya da istenmediği yönünde duygular uyandıracaktır ve bu duygular da onu olumsuz etkileyecektir.

Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak çocuk için de, anne-baba için de yorucudur.

Herhangi bir sağlık sorunu var mı?

Bebeğimize bizim kadar yakın olacak bakıcısının sağlık durumu da önemli noktalardan biridir. Sağlık sorunu olup olmadığını, bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığını mutlaka gözden geçirmeliyiz.

Hatta doktorumuza danışarak bakıcımızdan bazı testler, örneğin akciğer grafisi vb. isteyebiliriz.

Gerekli belgeleri mutlaka istemeliyiz!

Nüfus cüzdanı örneği, ikâmetgah, varsa eğitimini aldığı kurumun sertifikası, sağlık raporu, temiz kâğıdı ve referansları gibi... Kafamızda hiçbir soru işareti kalmamalı.

Çelişkileri anlayabilmek için...

Aynı soruyu farklı zamanlarda tekrar sorarak herhangi bir çelişkili cevabı olup olmadığını kontrol edebiliriz. Yalan söylediğini düşündüğümüz konularda bu yöntem içimizi rahatlatacaktır.

Kuralları net olarak konuşmalıyız!

Çalışma şartları, özen göstermesini istediğimiz konular ve çocukla ilgili bilmesi gerektiğini düşündüğümüz her şeyi ayrıntıları ile mümkünse eşimizle birlikte konuşmalıyız.

Net sınırlar koyarken fazla kuralcı ve bağlayıcı olmamaya özen göstermeli, karşınızda işini bilen biri olduğunu ve yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu aklımızdan çıkarmamalı ve bunu yakın çevremize göstermeliyiz. Bizim bakıcıya göstereceğimiz saygı, bebeğimizle kuracağı ilişki açısından da önemlidir.

Bebeğimiz bakıcısını sevdi mi?

Genellikle çocuk bakıcıyı anneden ayrılma nedeni olarak gördüğü için bakıcısına karşı hırçın ve huzursuz davranabilir. Ancak aklımızda sürekli bakıcısını sevip sevmediği sorusu ile boğuşuyorsak, bu konuda içimizi rahatlatacak cevapların hepsi yavrumuzun vücut dilinde saklıdır.

Bebeğimizi gözlemleyebiliriz! Bakıcısı onunla ilgilenirken gülümsüyor ve mutlu oluyorsa her şey yolunda demektir. Ancak aşırı tepkiler verdiğini ve mutsuz olduğunu düşünüyorsak, yanılmadığımızı da söyleyebiliriz. Çünkü biz “annesiyiz” ve bebeğimizin dilinden en iyi biz anlarız.

İçimiz rahat değilse;

Bebeğimizi emanet ederek işe gidiyoruz ama aklınız hep onda... Arada bir evi telefon ederek kontrol edebilir ya da birkaç gün bir arkadaşımız, tanıdığımız veya komşumuz aracılığı ile işlerin yolunda gidip gitmediğini öğrenebiliriz. Ancak bunu, bakıcımıza “güvensizlik” ifadesi olarak aktarmamaya özen göstermeliyiz.

İçimiz yine de rahat etmiyorsa, bu durumda imdadımıza çağımızın modern teknolojisi yetişebilir. Evde güvenlik sistemleri kuran birçok şirket, bizim özellikle belirlediğiniz bir odayı ya da evin tamamını kamera sistemi ile kontrol altına alıyor ve biz bebeğimizi nerede olursak olalım, cep telefonu ya da bilgisayarımızdan izleyebiliyoruz.

Bebek Bakma Bebek Bakıcı Bakıcı İlanları Bakıcı Arayanlar Bakıcı Arıyorum
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.