0(212)291 53 56
             
Hizmetlerimiz
E-Bülten
İsim
E-Mail
 
Yaşlı Bakıcısı
Diğer Sitelerimiz

İkiz Bebek Bakıcısı

Türkiye’de bakıcı ücretleri oldukça yüksek miktarlara çıkabilmektedir. İkiz bebek bakıcılığı, bölgelere göre ücretleri değişmesine karşın her durumda  aile için oldukça maliyetlidir.İkiz bebekler henüz doğmadan bebeklere bakacak kişilere karar vermek gerekir. Bunu için bakıcı firmalarıyla görüşülebilir, yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz.

İkiz bebeklerin bakıcısı/bakıcıları anne doğum yapmadan önce aileyle tanışmalıdır. Bakıcı ile ailenin uyumu çok önemlidir. Yüksek tempolu bir bakıcılık gerektiren ikiz bebekler için bakıcının yeterli beceriye sahip olması istenir.

Öncelikle doğum öncesi nasıl bir bakıcı çözümü istediğinize karar vermelisiniz. Anne çalışsın çalışmasın bebeklerin bakıcısı ikiz annesinin en önemli yardımcısıdır.

Seçilen çözüm ne olursa olsun bir anneyi için bebeklerine iyi bakıldığına ikna etmek güçtür. Özellikle ilk kez anne olanlar için en önemsiz gibi görünen konu bile çok önemlidir. Anne, bebek bakımında seçimi yaptığı bakıcıyı gözlemlemeyi de ihmal etmemeli ancak bu gözlemleri yaparken de sağduyuyu elden bırakmamalıdır.

Evet, bebeklerinizi bırakıp işe gitmek çok zordur. Ancak, bakıcınıza da güvenmeyi öğrenmelisiniz. Görünen resim ne olursa olsun bir annenin sezgileri her zaman doğruyu söyler. İçinize sinmeyen bakıcı çözümünü tercih etmemeli, memnun olmadığınız bakıcıyı değiştirmekte tereddüt etmemelisiniz.

İkiz Bebek Bakıcılığında Bazı Çözümler

İki Bakıcı-Yardımcı

Bu çözüm tercih edilirse evde sadece bebeklere bakmakla yükümlü iki bakıcı bulundurulur. Bakıcılardan birisi orta yaş tecrübeli diğeri ise daha genç seçilebilir. Evde ayrıca bir de temizlik, yemek gibi işlerden sorumlu yardımcı olabilir. Anne böyle bir ortamda bebekleriyle rahatlıkla ilgilenebilir. Çalışıyor ise çalışma yaşamı daha verimli geçebilir. Ekonomik koşulların iyi olması halinde tavsiye edilebilir.

Bir Bakıcı - Bir Aile Yakını Desteği

Bir aile yakınının bakımda sorumluluk almasının ikiz annesini ve babasını, ikiz bebeklerinin sevgiyle ve güvenle bakıldığı konusunda çok rahatlattığı bilinmektedir. Ekonomik olması nedeniyle en çok tercih edilen çözümdür denebilir. Aile yakını bebeklerden birinci derecede sorumludur. Ancak, bebekler aile yakını gözetiminde bakıcı tarafından bakılır. Bakıcı gündüzlü olabileceği gibi gece yatılı kalan biri de olabilir. Aile yakını çoğu zaman anneanne, babaanne, hala veya teyzedir.

Bir bakıcı - Bir Yardımcı

Bu seçenek de bakıcı bir adettir. İki bebeğin beslenmesi temizliği uyutulması ve oynama faaliyetleri bakıcı tarafından gerçekleştirilir. Bakıcı gündüz veya yatılı çalışan olabilir. Yardımcı görevini üstlenen kişi ise ev işlerini ve bakıcının getir-götür işlerini yapar. Yardımcı tam zamanlı olabileceği gibi haftanın her günü olmak kaydıyla yarım gün veya gün aşırı şekilde de çalıştırılabilir.

Aile Desteği

İkiz bebeklere anne ve baba dışındaki büyük aile fertleri bakar. Ekonomik bir seçimdir. Bu seçenekte bebekler yoğun bir aile sevgisiyle büyütülür. Anne ve babayı en çok rahatlatan çözümdür. Bu seçenekte anne ve aile fertlerinin bebek büyütmedeki doğrularının uyumlu olması gerekir. Aksi halde yoğun bir iş yükü olan ikiz bebek bakımı gereksiz gerginliklere neden olabilir. Bu tür bir çözüm seçilmiş ise aile içi saygı ve hoşgörü ihmal edilmemeli. Unutulmamalı ki bebekler büyüyecek ama büyük aile ile ilişkiler de sürecektir. Anne çalışıyor ise bebeklerin 2 yaşına kadarki döneminde bu bakım türünü önerebiliriz.

Anne–Bir Bakıcı

Bu seçenekte anne bebeklerine sürekli olarak bakacak ve bebeklerinden ayrılmayacaktır. Bebeklerin bakımında anneye yardımcı olan bir bakıcı vardır. Annenin yorgunluğunun azaltılması ve bebeklerin annenin işi varken güvende tutulmaları açısından tavsiye edilebilecek bir uygulamadır. Bakıcı yatılı ise gece bebeklerin bakımında da annenin yükünü paylaşabilir. Bakıcı, genellikle bebeklerin odasında uyur ve annenin tercihi ile bebeklerin üst örtme vb. konularında gece de sorumluluk alır.

Anne Tek Başına

Bu seçenek annenin aşırı yorulması, bunalması, kendisine ayıracak vaktin azlığı gibi nedenlerle önerilmese de bebeklerin anneyle birebir vakit geçirmeleri açısından uygundur. Birçok ikiz annesi bebeklerine kendisi bakmaktadır. Tek başına bebek bakmak zor olsa da ikiz anneleri kendilerince geliştirdikleri plan ve programla oldukça başarılı bir annelik süreci yaşamaktadırlar. Bu cesur yürek anneleri tebrik ediyoruz.

Ancak, ekonomik koşullar elveriyor ise, kendilerine doğum öncesinden başlamak üzere ev işlerinde yardımcı olacak birini tedarik etmelerini öneriyoruz. Bebeklerine tek başına bakan annelerin bebek bakımıyla ilgili kaynak temin etmede zorluk çekeceğini düşünerek ikiz anneleri grubu gibi sosyal paylaşım ve dayanışma gruplarına katılmalarını tavsiye diyoruz.

Anne-Aile Desteği

Anne bebeklerine bir aile ferdi ile birlikte bakar. Burada kastedilen aile bireyi baba değildir. Baba dışında aileden biriyle annenin birlikte ikizlere bakması başarılı bir sonuç vermektedir. Ancak burada da bebek bakımındaki doğruların kesişmemesi, yoğun bebek bakım sürecindeki yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan gerginlik ve tahammülsüzlük, annenin yorgunluk ve uykusuzluğu gibi nedenlerle ilişkilerin bozulmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Ortak konunun iki tatlı bebeğin mutlu bakılması olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Kreş

Çalışma koşulları, annenin doğumdan bir süre sonra işe başlaması, ekonomik nedenler, ev-iş arasındaki mesafenin uzak olması ancak kreşin iş yerine yakın olması, bakıcı tedarik edememe gibi birçok nedenden ötürü aile bebeklerinin her ikisini de kreşe vermek zorunda kalabilir. İkizlerin genellikle erken doğması nedeniyle hijyen ve özenli bakımın gerektiği ilk aylar için çok önerilen bir çözüm olmasa da aile bu seçeneğe zorunlu kalabilir. Böyle bir durumda görüntülü olarak bebeklerinizi izleyebileceğiniz, kolay ulaşabileceğiniz bir kreş öneririz.

Yardımcıların ve Annenin Görev Bölümü

İkiz anneleri yeterince yardımcıları yok ise bebeklerinin keyfini çıkarmaya pek vakit bulamazlar. Bu nedenle ilk aylar iki bebeğe birden annelik yapmak anneye keyiften çok sıkıntı verir. Bu zor anlarda annenin sağlığı ve bakımı da çok önemlidir. Anne de ihmal edilmemelidir. Evdeki yardımcıların annenin işini kolaylaştıracak şekilde organize olmaları gerekmektedir.

Annenin yapabileceği en önemli faaliyet bebekler doğduğu andan itibaren bebeklerini besleyebilmek olmalıdır. Diğer işler yardımcılar tarafından da yapılabilir. Anne mümkün olduğunca bebekleriyle ilgilenmeli, yemek, çamaşır, ütü gibi işler ise yardımcılar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Anne, bu görev ayrımına dikkat etmezse bir anda evde iş yapan, yemek yapan ama bebeklerinin bakımını yardımcıların yaptığı biri haline gelebilir. Yoğun ve çabuk geçen bu günlerde anne farkında olmadan kendini gereğinden fazlaca yıpratabilir. Hiç bir şeye yetememe sendromu en çok ikizlerin ilk zamanlarında yaşanır.

Bebeklerini besledikten sonra anne de kendisi de uyumalı veya sevdiği bir şeyle uğraşmalıdır. Bedensel yogunluk ruhsal dinginlik ile de aşılabilir.

Annenin her türlü huzursuzluktan da uzak turulması gerekmektedir. İkiz annesinin karşı karşıya olduğu "yapması gerekenler listesi" oldukça kabarıktır. Bu liste zaten fiziksel olarak bitkin düşürürken annenin ruhsal olarak da zayıflatılması anne sağlığı açısından onarılması büyük rahatsızlıklara dönüşebilir. Hormonların düzene girmesi  doğum sonrasına oldukça uzun bir periyot alacağından anne zaten duygusal değişimler içerisindedir.

Bu denklemin doğru çözülememesi eşlerin birbirlerinin olağan üstü durumunu anlayamaması ve sabır gösterememesi nedeniyle ikizleri doğan birçok ailede büyük anlaşmazlıklar görülebilemektedir. Anne, baba ve aileye yardımcı olan kişilerin ikizlerin doğduğu bu günlerde büyük anlayış ve hoşgörü içersinde olması gerekmektedir.

İkiz Bebek Bakıcısında Aranacak Özellikler

- İkiz bebek bakımında deneyimli olmalı. İkiz bebek bakımı planlı, programlı ve sabırlı olmayı gerektirir. Mama yedirme, bez değiştirme, uyutma gibi ardarda iki kez yapıldığı düşünülürse bu bakım deneyim gerekirtirir. İkiz bebek bakıcılığı yapmamış biri ile çalışacaksanız onu eğitiniz.

- İkiz bebek bakım yükünü karşılayacak yeterlilikte olmalı.  Bebeklerin her gün bakılacağı düşünülürse bir süre sonra bıkkınlık, yorgunluk, tahammülsüzlük gibi belirtiler görülebilir. Hızlı hareket edebilme, bebeklerden biri ile ilgilenirken diğerini de göz önünde tutabilme gibi koordinasyon gerektiren aktiviteleri yapabilme becerisi aranmalıdır.

- Sağlık problemleri olmamalı. Fiziksel ve ruhsal olarak yoğun bakım sürecini kaldırabilecek dirençte olması gerekir bakıcıların. Sürekli sağlık sorunu yaşayan kişiler sizin en son ihtiyacınız olan kişilerdir. Ayrıca çalıştırdığınız kişilerin siz evde yokken rahatsızlanıp bebeklere bakamayacak bir durum yaşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir. İşe almadan önce bakıcılardan sağlık durumları ile ilgili detaylı bilgi alınız.

- Sigara, alkol veya başka bir bağımlılığı olmamalı.

- İlaç içirme ve basit ilk yardım konularında bilgisi olmalı, yok ise bu bilgiler verildiğinde uygulayacak becerisi olmalı. Bakıcılarınız bebeklerinizin hastalık veya ani istenmeyen durumlar yaşaması halinde acil müdahale edebilecek kişiler olmalıdır. Bebeklerinizin hastalık durumunda ilaç verilmesi gerektiğinde bu beceri daha da önem kazanmaktadır.

- Sinirli yapıda olmamalı, sabırlı ve anlayışlı yapıda olmalı. Çok önemli olan bu özellik bebekleriniz ve sizin için uzun vadede en çok üzerinde durulması gereken konudur. Bakıcınızı işe aldığınızda bu yöndeki durumunu incelemeye alınız.

- Temizlik ve hijyen konusunda titiz olmalı.

- İletişim kurulabilmeli. İsteklerinizi anladığından ve uygulamak istediğinden emin olabilmelisiniz.

- Güvenilir olmalı. Yalan söyleme gibi güven sarsıcı bir tespit yaptığınızda bakıcınızla konuşun.

Unutmayın!!

Bakıcınız da sizin gibi bir insandır. Sürekli şüpheci, eleştirisel, uyarıcı ve nezaket sınırını zorlayan yaklaşımlar en ideal bakıcıyı bile canından bezdirir. Bakıcınız yukarıdaki özellikleri büyük çoğunlukla karşılıyor ise eksik kalan yönlerini zamanla birlikte geliştirebilirsiniz. Onlara güvenin.

Bebeklerinizi kendi evinizde, bakıcının evinde veya bir yakınınızda baktırabilirsiniz. İdeal olan bebeklerin kendi evinde bakılmasıdır. Ancak bazı koşullar nedeniyle diğer durumlar da yaşanabilir.
Bebeklerinizin kendi evinde bakılması durumunda bakıcınız her gün aynı saatte eve gelmelidir.

Bu konuya önem veriniz. Sizin çalışmadığınız durumda dahi bakıcının eve geliş saati aynı olmalıdır. Benzer şekilde bakıcınızın gidiş saati de aynı olmalıdır. Zaman zaman bazı nedenlerden ötürü bakıcınızın geç gelme ve erken ayrılması gerekebilir. Benzer şekilde  sizin de bakıcınızı daha erken gelme ve daha geç gitme konusunda istekleriniz olabilir. Genelde bakıcılar anne evde ise erken işte çıkma eğilimi göstermektedirler. Bu durumları en baştan konuşmalısınız.

Bebeklerin bakıcının evinde bakılması durumunda şartlar biraz daha değişiktir. Anne evden bebeğinin ihtiyaçlarını bakıcının evine taşımak zorunda kalır.  Mama, bez vb. gibi. Bebeklerin bakıcının evinde iken dışarı çıkarılması ve  bakıcının evine gelip gidenler konusunda dikkatlice bir konuşma yapmalısınız. Bebeklerin bakımının  aksamaması en önemli konudur.

İkiz Bebek İkiz Gebelik İkiz doğum İkiz bebekler İkiz Bebek Bakımı İkiz Bebek Bakıcısı
Özel Şoför
Dadı
Bebek Bakımı
Bahçıvan
Ziyaretçiler
Tekil :
Çoğul :
 
 
Damla Bilişim

Valid XHTML 1.0 Transitional

Evpersoneli.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir.
Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir.